Home
/
Všechny články
/
Nový stavební zákon, jaké změny pocítíme od 1.7.2024?

Nový stavební zákon, jaké změny pocítíme od 1.7.2024?

Bude revoluce ve stavebním světe?

S prvním návrhem nového stavebního zákona se předpokládala revoluce ve stavebním řízení. Původní přijaté znění z. č. 283/2021 Sb., slibovalo stavebníkům mnohé, zejména podstatné zkrácení délky řízení a omezení svévole tzv. úředního šimla. 

Jak to tak bývá, záměr byl čistý, ale realizace začala značně pokulhávat, a to ještě nový stavební zákon ani nenabyl účinnosti. Kvůli podstatným změnám byla ještě před účinností přijata tzv. odkládací novela a také tzv. věcná novela. Nový stavební zákon jsme nemohli ani začít aplikovat a už se nám měnil. Odkládací novela měla cíl stanovený jasný, a to odložit účinnost zákona o rok později, aby se stavebníci a zejména úředníci mohli připravit. Za to věcná novela měla za cíl ušetřit, co nejvíce peněz ze státního rozpočtu, řečeno s nadsázkou. 

Původní snahy o zavedení jednotné soustavy, speciálních stavebních úřadů, oddělených personálně i formálně od obcí, vzaly zasvé a tento stěžejní přínos nového stavebního zákona byl z politických a ekonomických důvodů odmítnut. Hodnocení regulace dopadů tzv. věcné novely zní jasně: “Navrhované řešení dosahuje nejnižší efektivity výkonu stavební agendy, nižší transparentnosti použití finančních prostředků státní správy, nižší přehlednost procesu, nejmenší eliminace počtu podkladových aktů.

Nicméně, co pro nás tedy nový stavební zákon ve znění obou novel znamená a co dobrého nám přináší? Podle mého názoru přináší jednotné řízení pro stavby, kdy pro některé typy staveb dochází ke zjednodušení řízení, ale hlavně dochází k zpřehlednění řízení. V novém stavebním zákoně ve znění novel tedy nenajdeme x možností řízení, tzv. řízení šité na míru, nemusíme tedy kalkulovat, který typ řízení by byl pro klienta nejjednodušší. Další pozitivum, s nímž nemusíte všichni souhlasit, je povinnost kolaudačního řízení u rodinných domů. Jak pro výstavbu, tak pro demolici zákon stanoví podmínky kvalifikace osoby, která danou činnost provádí. Kýžené zrychlení bude záviset také na tom, zda nezůstanou bezzubá ustanovení týkající se komunikace stavebního úřadu skrze Portál stavebníka. Jde o informační systém, prostřednictvím něhož by měla probíhat veškerá komunikace mezi stavebníkem, projektantem, stavebním úřadem a dotčenými orgány. Také by měly být vytvořeny evidence, mimo jiné evidence projektových dokumentací, kde by se v elektronické podobě dokumentace založila. Odbyla by povinnost mít několik desek s dokumentací pro každý dotčený orgán. V současné době tento informační systém neexistuje, ale Ministerstvo pro místní rozvoj se tváří, že vše k 1.7.2024 spustí. Buďme tedy optimisté, věřme v zázraky a v píli a sílu týmu vývojářů, kteří se zabývají naprogramováním Portálu stavebníka.

Od 1.7.2024 se budou nově zahájená řízení řídit novým stavebním zákonem ve znění novel, ale nečekejte zrychlení procesu hned. Díky věcné novele mají úřady na rozhodnutí 30 dnů, dotčené orgány mají 30 dnů, a všechny tyto subjekty si lhůtu mohou i prodloužit. Navíc, je-li řízení zahájeno do konce roku 2024, pak se veškeré lhůty prodlužují na dvojnásobek.

Na svém školení Vám ráda představím konkrétní instituty nového stavebního zákona a podíváme se na konkrétní příklady z praxe, přičemž se zaměříme na to, jak by byla situace řešena za účinnosti nového stavebního zákona (samozřejmě ve znění novel).

Naše poslední články

Všechny články
Bezpečné advokátní úschovy?

Pojďme se společně podívat na to, co je to advokátní úschova, kde najdeme její právní rámec a zda je riziková, či bezpečná.

Celý článek...
Proč po mně chce realitka podepsat AML a GDPR?

Pojďme se společně podívat na to, zda jsou požadavky realitních kanceláří ohledně AML a GDPR oprávněné a proč to všechno tedy musíte podepsat.

Celý článek...

Napište nám

Vaše zpráva byla odeslána!
Oops! Při odeslání se něco pokazilo. Zkuste to znovu. Nebo nás kontaktujte napřímo na emailové adrese info@akwinklerova.cz